How to delete / remove all your old posts from your Facebook Timeline permanently? (Free)

How can I remove all my old posts from my facebook timeline permanently?

You need deep cleaning 🙂

You know, it is very hard to remove all your all posts one by one. But, it is very easy with this Chrome extension Facebook Post Manager“.

You can operate this app simply. This app can clean automatically. Drink your coffee and watch deep cleaning by this app.
It is important: All posts are cleaned permanently by this app. Please unmark your posts that you do not want to remove. You can also see all my explanations with pictures on this page.

Downloads:
Google Chrome
Facebook Post Manager


Uncategorized kategorisine gönderildi | 1 Yorum

Facebook Hareketler Dökümünü Toplu Silme (Ücretsiz)


[How to delete / remove all your old posts from your Facebook Timeline permanently? (Free)]


Merhabalar, birçok arkadaşımın bana sorduğu “Facebook’ta Hareketler Dökümü nasıl topluca silinir?” sorusunu bu konuda teknik bilgim olmadığı gerekçesiyle yanıtlayamamıştım. İnternet üzerinde yaptığım kısa bir araştırma sonucunda “Chrome” tarayıcılara eklenen bir eklenti keşfettim, ardından sizlere yardımcı olabilmek adına bu eklentinin çalışıp çalışmadığını da test ettim. Aşağıda herkesin anlayabileceği kadar basit ve sade bir şekilde tüm görsellerle konuyu açıklığa kavuşturdum. Umarım işinize yarar.

“Toplu silme özelliği” olan bu eklenti ile neler yapabilirsiniz:

  • Gönderilerinizi silebilirsiniz,
  • Beğendiğiniz her şeyi beğenmekten vazgeçebilirsiniz,
  • Arkadaş Listenizden birden fazla kişiyi aynı anda silebilirsiniz,
  • Katıldığınız gruplardan ya da izniniz olmadan üye yapıldığınız gruplardan çıkabilirsiniz,
  • Beğendiğiniz tüm sayfalardan çıkabilirsiniz..

Lütfen Okuyun: Bu uygulamada silinen gönderiler asla ama asla geri getirilemez. Tüm sorumluluğun size ait olduğunu bilerek bu eklentiyi kullanın. Resimlerinizi yedeklemenizi öneririz, yüklediğiniz resimleri de gönderi olarak görmektedir. “Scanning” yani tarama bittikten sonra silinecek gönderilerin başına ✅ tik işareti konularak işaretlenir, buradan resimlerin olduğu gönderilerinizin başından tik işaretini kaldırırsanız, resimleriniz silinmez. Dilerseniz resimlerinizin bir yedeğini de alabilirsiniz.


BAŞLAYALIM …


1-google-chromeu-acin

Adım 1: Öncelikle internet tarayıcınız Chrome’u açıyorsunuz. Chrome yüklü değilse indirip kurabilirsiniz. 


2-uygulamalar-sekmesine-tiklayin

Adım 2: Chrome tarayıcısında sol üst köşede “Uygulamalar” sekmesi bulunur. Ona tıklıyoruz!


3-uygulamalar-sekmesine-tiklayin

Adım 3: Burada Chrome “Web Mağazası” seçeneğini göreceksiniz. Dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz..


4-uygulamalar-menusu

Adım 4: Açılan sayfada arama bölümüne “Facebook Post Manager” yazın ve enter tuşuna basın.


5-chromea-ekle

Adım 5: Chrome’a ekle seçeneğini tıklayınız. Eklenti tarayıcınıza entegre edilecek.


6-uzanti-ekle

Adım 6: Uzantı ekle seçeneğine tıklıyoruz.


7-eklendi

Adım 6: Uzantı eklendi onay sayfası. Uzantı artık tarayıcınıza entegre edilmiştir.


8-eklenti-ikonu

Adım 7: Tarayıcınızın sağ üst köşesinde eklentinin simgesini göreceksiniz, onun üzerine tıklayın. Artık eklentimiz hazır.


9-giris-yap-facebook

Adım 8: Şimdi Facebook hesabınıza giriş yapınız..


9-hareketler-dokumu

Adım 9: Profilinizin olduğu sayfaya tıklayın. Kapak resminin hemen altında bulunan “Hareketler Dökümünü Gör” seçeneğine tıklıyoruz.


10-hareketler-dokumu-filtreleri

Adım 10: Hareketler Dökümü Filtrelerini görmektesiniz.


10-silincek-ilk-menu-secin

Adım 11: Silme işlemi hangi filtre özelliğini seçmişseniz, o filtre içinde gerçekleşir. Ben örnek olarak “Senin Gönderilerin” filtresini seçtim.


11-uygulama-ikonu

Adım 12: Facebook Hareketler Dökümü sayfasındayken sağ üst köşede eklenti simgesine tıklayınız.


12-uygulama-taniitmi

Adım 13: Buradan yıl ve ay seçerek gönderilerinizi topluca silebilirsiniz.


13-silme-islemi

Adım 14: Görmeniz açısından ben yıl ve ay seçtim, dilerseniz tüm yılları ve tüm ayları seçebilirsiniz.. Beğenileri “beğenmekten vazgeçmek” için Unlike seçeneğine tıklayabilirsiniz. Gönderileri gizlemek/göstermek için hide/unhide seçeneğine tıklayabilirsiniz.


14-onaylayin

Adım 15: Ok tuşuyla onaylayın. Silinen veriler geri getirilemez.


15-scanning

Adım 16: Sarı tonda “Scanning” ibaresini gördüğünüzde gönderileriniz seçilmeye başlanacaktır. Daha sonra sizden silme onayı istenecek.


16-tarama-bitti

Adım 17: Tarama bitti, şimdi onaylayın.


secili-oge-tik-isaretini-kaldir

Adım 18: Gördüğünüz gibi “Scanning” tarama işlemi sona erdi, silinecek öğeler işaretlendi, buradan silinmesini istemediğiniz öğelerden tik işaretini kaldırıp, silmekten vazgeçebilirsiniz.

Resimleriniz için Uyarı: “Scanning” yani tarama bittikten sonra silinecek gönderilerin başına ✅ tik işareti konularak işaretlenir, buradan resimlerin olduğu gönderilerinizin başından tik işaretini kaldırırsanız, resimleriniz silinmez. Dilerseniz resimlerinizin bir yedeğini de alabilirsiniz.


16-confirm-cleaning

Adım 19: “Confirm to delete” “silmek için onaylayın” seçeneğine tıklayın, açılır menüde “confirm” “onayla” seçeneğine tıklayın. Not: Buradan sonra tamamen silinir.


17-silme-islemi-suruyor

Adım 20: Sime işlemi sürüyor.


18-islem-tamam

Adım 21: Evet arkadaşlar, silme işlemi bitti, “Yes” seçeneğine basın, işlem tamamdır.

Not: Yes seçeneğine bastığınızda eklentinin bulunduğu sayfa yeni bir sekmede açılacak, kapatabilirsiniz, sorun teşkil etmez.


chromedan-kaldir

Son olarak; eklentiyi tarayıcınızdan kaldırmak isterseniz tarayınızın sağ üst köşesinde bulunan eklenti simgesi üzerine sağ tıklayın, “Chrome’dan kaldır..” seçeneğine tıklayın, kaldırılmıştır.


Ben bu kadar zahmete katlanamam derseniz, hesabınızı tamamen kalıcı olarak silebilirsiniz. 


Uncategorized kategorisine gönderildi | 1 Yorum

Sakızın Hayatımızdaki Yeri

Thomas Adams sakızın mucidiGeçenlerde izlediğim bir video, sakıza farklı bir pencereden bakmama neden oldu. Hemen sakızla alakalı birkaç araştırma yaptım. Bu konuyu birçok açıdan ele almak istedim. Toplumsal, dini, bilimsel açıdan sakızın önemi, yararı, zararı nedir bunlara değinelim. 

Uzmanlar, kitap okurken, ders çalışırken sakız çiğnemenin çok yararlı olduğunu, dikkati artırdığını, insanın iç sesini (içsel konuşmayı) kestiğini , hayallere dalıp gitmeyi engellediğini söylemektedirler. İnsan beyni özellikle kitap okurken zaman zaman hayallere dalıp gider, bizi farklı düşüncelere, olaylara, yerlere alıp götürür. Öyle ki biz bunun farkına ancak o hayalden sıyrıldığımız zaman varırız.

Sınavlarda sakız çiğnemenin beynin hatırlama bölümünü harekete geçirdiğini söylemektedir uzmanlar. Kolay hatırlamayı sağlar, bize yardımcı olur. Uyanıklılığı ve odaklanmayı artırır. Stresi azaltır, gerginliği azaltır, vücudu rahatlatır. Antrenörlerin sinir kontrolünü ve stres kontrolünü sağlamak amacıyla sakız çiğnedikleri bilinen bir gerçektir. Sakızın diş sağlığı için önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sakız çiğnerken tükürük bezleri üç kat daha fazla salgı salgılar, tükürük salgıları diş çürümesini önler. Sakızın kilo kontrolüne, iştah kontrolüne yardımcı olduğu, ara öğün yemek isteğini ortadan kaldırdığı da bilinmektedir.

Çoğu araştırmacıların sakızın bilinen bir zararı olmadığını söyleseler de, her şeyin aşırısının zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çok fazla sakız çiğnemenin çene kaslarını yorduğunu, yüzde ve dudağın üst bölümünde kırışıklara sebep olduğunu söyler ünlü Dermatolog Jessica Wuu. Burada bahsedilen sakız çiğnemenin aşırı bir davranış haline gelmesi ve bunun çok sık tekrar etmesinden kaynaklanan bir zarar olduğu söylenmektedir. Kırışıkların sebeplerinden birisi sakız çiğnemek değil, aşırı sakız çiğnemektir. Burada önemli olan aşırıya kaçmamak, ölçülü olmaktır. Zaten sakız çiğneme süresinin 5 ile 15 dakika arasında olduğu söylenmektedir. Ölçülü olan da bu süredir. Bundan fazlası zararlı olabilir.

Bilim bunları söylerken İslamiyet bu konuda ne söylüyor. Erkeklerin ve kadınların sakız çiğnemesi caizdir, özellikle bir şey yedikten içtikten sonra ağız ve diş temizliği için sakız çiğnemeyi uygun buluyor İslamiyet. Kadın ve erkeğin bunu abartmadığı sürece bir sorun olmadığı görülmektedir. Haram olduğuna ilişkin bir bilgi de yoktur.

Konuyu toplumsal açıdan da ele alacak olursak; toplumumuzda sakızın pek fazla yeri yoktur. Sakız çiğneyenleri yadırgarız. Sakız çiğnemenin bir saygı eksikliği olduğunu düşünürüz. Özellikle gençlerin, yetişkinler yanında sakız çiğnemesi yetişkinler tarafından saygısızlık olarak algılanmaktadır. Birçoğumuz da bunu böyle algılarız. O zaman sakız çiğnemenin yeri ve zamanı olduğu kanısına varabiliriz. Ailemizin, büyüklerimizin yanında elbette sakız çiğneyemeyiz. Ahlaki olarak bilinen bir zararı olmamasına rağmen, toplumsal olarak saygısızlığın, ciddiyetsizliğin sembollerinden birisi olmuştur adeta. Buradan benim toplumsal normları desteklediğim veya bu normlara karşı çıktığım kanısında olmamanızı isterim 🙂

Ve son olarak şunları söyleyebiliriz ki, sakız çiğnemenin sayısız yararları vardır, tabi bunun yanı sıra birkaç zararı da vardır özellikle sağlık açısından katkı maddesi kullanılıp kullanılmadığı çok önemlidir. Katkı maddeleri insan sağlığı için tehdit oluşturur. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Ölçülü olmanın yaşam kalitemizi artıracağını unutmayalım.

sakız kuşları öldürürÖnemli Uyarı: Lütfen çiğnediğiniz sakızları kendi ambalajına koyarak atın. Böyle yapılmadığı takdirde güvercin, serçe vs. kuşların bunları yemeye çalıştığı, gagalarına yapıştığı ve buna bağlı olarak ağızlarını açamadıkları ve açlıktan öldükleri görülmüştür.

(Temel Konuk, 21 Temmuz 2014, Mamak, Ankara, 02.00)
 

Yazdıkça kategorisine gönderildi | , , , , , , ile etiketlendi | Yorum yapın

Titreyen Bedenler

Temsili Resim ..

Elimde çanta yürüyorum, otogardayım. Saat sabahın 6’sı.  Gün doğmadı henüz bu şehre. Otobüsüm tahminimden daha kısa bir sürede varmıştı. Oturmak için bankları gezmeye başlamıştım bile. Hava soğuktu, içim titremeye başlamıştı. Etrafıma bakınmaya devam ediyordum.  Bu sefer farklıydı burası, en son iki yıl olmuştu geleli. Bankların arkası yer yataklarıyla doluydu. İnsanlar burada uyuyorlardı, daha doğrusu uyumaya çalışıyorlardı. Battaniye altında titreyen bir beden.. Üşüyordu.. Neyse ki boş bir bank bulup oturdum. Bir anne, üzerinde montu dahi yok, ellerini ovalayarak, titreyerek geçti önümden.  Birkaç metre geriden annesini takip eden 7-8 yaşlarında küçük bir kız çocuğu. Üzerinde eski bir mont. Ayaklarında bizim köylerde giydiğimiz lastik çizmelerden vardı. Zaten ayaklarına büyük geliyordu, hafiften sürüyerek gidiyordu, yavaş yürümesi de bundandı. Göz ucuyla takip ediyordum onları.  Anne, eşyalarının olduğu bankların arkasına doğru ilerliyordu, küçük kız bir anda durdu, etrafındaki insanları süzdü, gözleri hafif uykulu, sonra bir bölmeye doğru girdi. Dikkatlice baktığımda gördüm ki oyuncak dükkanlarının bulunduğu bölmeydi burası. O yaşta bir çocuk başka ne isteyebilirdi ki.. Annesi evladını kaybettiğini anladı, etrafına bakındı, oyuncakçıya sordu çocuğunu, sonra o da girdi oraya, yavrusunu aldı ve çıktı..

Bu küçük kızcağız da Yüksekova’da zor şartlarda okula gelmeye çalışan kızımız.. Onları da fark edelim, görelim diye resmini buraya koydum.. Onlar bizim canlarımız..

 

Bir süre sonra tekrar görmüştüm küçük kızı, elinde ışıklı oyuncak bir uçak maketi. Çok seviyordu oyuncak uçağını. Kim bilir, belki pilot olmak istiyordu. Belki de özgürlüğün sembolüydü oyuncak uçak. Bütün kötülüklerden çekip kurtarabilirdi onu ve ailesini oyuncak uçağı. Özlüyordu belki vatanını. Vatan özlenmez mi ki? Belki arkadaşlarını özlüyordu, belki onların öldüğünün ve bir daha onları göremeyeceğinin farkında değildi..

Evet burası Aşti, Ankara. O insanlar da Suriyeli.. Kardeş dediğimiz insanlar..

( 6 Şubat 2014, Ankara, Temel Konuk )

 

 

 

 
 

Yazdıkça kategorisine gönderildi | , , , , , , ile etiketlendi | Yorum yapın