Titreyen Bedenler

Temsili Resim ..

Elimde çanta yürüyorum, otogardayım. Saat sabahın 6’sı.  Gün doğmadı henüz bu şehre. Otobüsüm tahminimden daha kısa bir sürede varmıştı. Oturmak için bankları gezmeye başlamıştım bile. Hava soğuktu, içim titremeye başlamıştı. Etrafıma bakınmaya devam ediyordum.  Bu sefer farklıydı burası, en son iki yıl olmuştu geleli. Bankların arkası yer yataklarıyla doluydu. İnsanlar burada uyuyorlardı, daha doğrusu uyumaya çalışıyorlardı. Battaniye altında titreyen bir beden.. Üşüyordu.. Neyse ki boş bir bank bulup oturdum. Bir anne, üzerinde montu dahi yok, ellerini ovalayarak, titreyerek geçti önümden.  Birkaç metre geriden annesini takip eden 7-8 yaşlarında küçük bir kız çocuğu. Üzerinde eski bir mont. Ayaklarında bizim köylerde giydiğimiz lastik çizmelerden vardı. Zaten ayaklarına büyük geliyordu, hafiften sürüyerek gidiyordu, yavaş yürümesi de bundandı. Göz ucuyla takip ediyordum onları.  Anne, eşyalarının olduğu bankların arkasına doğru ilerliyordu, küçük kız bir anda durdu, etrafındaki insanları süzdü, gözleri hafif uykulu, sonra bir bölmeye doğru girdi. Dikkatlice baktığımda gördüm ki oyuncak dükkanlarının bulunduğu bölmeydi burası. O yaşta bir çocuk başka ne isteyebilirdi ki.. Annesi evladını kaybettiğini anladı, etrafına bakındı, oyuncakçıya sordu çocuğunu, sonra o da girdi oraya, yavrusunu aldı ve çıktı..

Bu küçük kızcağız da Yüksekova’da zor şartlarda okula gelmeye çalışan kızımız.. Onları da fark edelim, görelim diye resmini buraya koydum.. Onlar bizim canlarımız..

 

Bir süre sonra tekrar görmüştüm küçük kızı, elinde ışıklı oyuncak bir uçak maketi. Çok seviyordu oyuncak uçağını. Kim bilir, belki pilot olmak istiyordu. Belki de özgürlüğün sembolüydü oyuncak uçak. Bütün kötülüklerden çekip kurtarabilirdi onu ve ailesini oyuncak uçağı. Özlüyordu belki vatanını. Vatan özlenmez mi ki? Belki arkadaşlarını özlüyordu, belki onların öldüğünün ve bir daha onları göremeyeceğinin farkında değildi..

Evet burası Aşti, Ankara. O insanlar da Suriyeli.. Kardeş dediğimiz insanlar..

( 6 Şubat 2014, Ankara, Temel Konuk )

 

 

 

 
 

Bu yazı Yazdıkça kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir